Kiedy chcemy wymodelować scenę składającą się z wielu takich samych obiektów ustawionych w symetrycznym odstępie możemy zrobić to ręcznie. Możemy też wykorzystać dobrodziejstwo modyfikatora Array (ang. uszeregowanie) i zrzucić cały proces ustawiania obiektów na jego barki. 

 

 

 

Standardowe użycie

Po otwarciu Blendera zaznaczmy standardowy sześcian (PPM). Siatka powinna podświetlić się na pomarańczowo. Teraz z panelu Object Modifiers (ikona klucza) wybierzmy z listy Add Modifier modyfikator Array. Jak można zauważyć w widoku siatki  (przycisk z) obok naszego sześcianu pojawił się drugi, identyczny. Za ilość powtórzeń odpowiada opcja Count.

Podgląd działania modyfikatora Array

Opcje modyfikatora Array

Jak stworzyć schody

Modyfikator Array poza klonowaniem obiektów ma możliwość ich ustawiania w symetrycznych odstępach. Z sekcji Relative Offset przestawmy wartość z 0 na 1. odpowiada ona za pomiar odległości względem obiektu. Sekcja Constant Offset odpowiada analogicznie za pomiar odległości względem stałych jednostek Blendera. Dla wzmocnienia efektu ustawmy ilość powtórzeń (Count) na 3 i spłaszczmy nieco nasz sześcian. Jak można zauważyć wynikowym obrazem są teraz 3 stopnie schodów.

Wynikowe schody utworzone z sześcianu

Jak stworzyć łańcuch

W analogiczny sposób do tworzenia schodów możemy stworzyć łańcuch. Usuńmy ze sceny standardowy sześcian (przycisk delete z zaznaczonym obiektem) i wstawmy obiekt Torus (shift+a>Mesh>Torus). Dodajmy do niego modyfikator Array jak w poprzednim przykładzie oraz przedłużmy go w połowie. Dodajmy do sceny także obiekt Empty (shift+a>Empty).

Pojedyncze ogniwo łańcucha

 

W ustawieniach modyfikatora ustawmy ilość powtórzeń na 4 (Count). Ponadto odznaczmy opcje Relative Offset i zaznaczmy Object Offset. Jako wartość nowo zaznaczonej opcji ustawmy wcześniej dodany obiekt Empty. Teraz naszym zadaniem jest takie manewrowanie obiektem Empty (przycisk g [przesuwanie] i r [obracanie]), aby ogniwa naszły na siebie i utworzyły łańcuch.

 

Łańcuch utworzony przy pomocy modyfikatora Array

 

Dokładniejsze omówienie video

Osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu modyfikatora Array zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku.